• Archív

     • Šk. rok 2007/2008

     • Recitačná súťaž "A slovo bolo u Boha..."          24. 11. 2007

       


      Výsledky krajského kola, ktoré sa konalo v Humennom.

      Deň: 24.11.2007
      Počet súťažiacich: 60

      Mladší žiaci (1. – 4. ročník ZŠ):

      - poézia:
      1. Terézia ŠUDÁKOVÁ – ZŠ sv. Cyrila a Metoda Košice
      2. Katarína BAČIŠINOVÁ – CSŠ Humenné
      3. Veronika KUŽMOVÁ – CZŠ Michalovce
      - próza:
      1. Róbert KARPIEL – CSŠ Humenné
      Sára SABOLOVÁ – ZŠ sv. Cyrila a Metoda Košice
      2. Barbora KOLKOVÁ – CZŠ sv. Demetra Ražňany
      3. Adam KOSTKA – CSŠ Humenné

      Blahoželáme našej Barborke !!!

             Náš ďalší úspech !

            Dňa 24.apríla sa víťazi školského kola, Martin Kolek a Barborka Kolková, zúčastnili okresného kola v prednese prózy a poézie Hviezdoslavov Kubín. Všetci sme im držali prsty a oplatilo sa! Okrem cenných skúseností a zážitku sa vrátili aj s pekným, úspešným 1. miestom. Gratulujeme BARBORKE a tešíme sa !!!

             SV.MIKULÁŠ         7.12.2007

      Včera nás navštívil sv. Mikuláš. Mali sme veľa krásnych zážitkov. Spolu s Materskou školou sme sa stretli v kultúrnom dome, kde nám pomocník sv. Mikuláša, anjel Gabriel rozdával chutné darčeky.

       

      DEŇ MATIEK           18. 5. 2011

             Ani tento rok sme nezabudli! Mottom na pozvánkach, že ,,Budúcnosť prichádza cez matku´´ sme upútavali pozornosť na blížiaci sa sviatok. A preto: CZŠ sv. Demetra spolu s Materskou školou v Ražňanoch 18.5 /v nedeľu/ pripravili v miestnom kultúrnom dome slávnostnú akadémiu pri príležitosti Dňa matiek. Všetky mamičky, ktoré prijali pozvanie srdečne vítali pri vyzdobenom vchode žiačky školy. Gabika s Dajankou s úsmevom rozdávali hosťom milé pozornosti – sladké srdiečka. Bohatý kultúrny program, v ktorom účinkovali takmer všetky deti prilákal mnohých divákov a zaplnil sálu do posledného miestečka. Maličkí škôlkari s doprovodom svojich učiteliek vystúpili s pesničkami, básničkami, tančekmi... Pred obecenstvo smelo predstúpil aj ,,malý muž s veľkým klobúkom´´ a v role ľudového rozprávača roztriasol všetky bruchá. Školáci z dramatického krúžku vyrozprávali príbeh ,,O lenivej Marcelke´´ ,pomohli ,,Poštárovi´´ doručiť na správne adresy pozdravy, priania i telegramy určené všetkým mamám. Prváci anglickou pesničkou ,, upozornili´´ na dôležitosť tejto svetovej reči a štvrtáci, tiež spevom, že tá naša je veselšia. Atmosféru sviatku dotvárala celá scéna, príjemná hudobná kulisa i plynulý a nerušený priebeh, na ktorí dohliadali pani učitelia. Za zvládnutú dramaturgiu, vďaka ktorej sa program zaiste páčil aj tým ktorí nakukli možno iba zo zvedavosti patrí vďaka pani riaditeľkám a ich vzájomnej spolupráci.          

          Nezabudneme ani o rok!

       

      Pre CZŠ sv. Demetra   JankaJ      VYPNI TELKU, ZAPNI SEBA           19. - 25. 5. 2008

        V uplynulom týždni od 19.- 25.mája 2008 sa žiaci našej školy zapojili do kampane zameranej na šírenie myšlienky aktívneho prežívania voľného času, ktorú aj tento rok organizovalo Hnutie kresťanských spoločenstiev detí – eRko. V duchu hesla ,, Vypni telku, zapni seba!“ im naša škola poskytla počas  týchto dní dostatok priestoru na sebarealizáciu, utužovanie priateľstiev i zážitkov z  popoludňajších aktivít. Alternatívny program, námety na voľný čas, čím nahradiť TV im s ochotou každý deň pripravovali ich učitelia. Stereotypné, pasívne vysedávanie pred TV a počítačom vymenili deti za: tvorbu vlastných osobností, batikovanie, opekačku s rodičmi, výrobu odliatkov či súťaženie v neďalekom parku. To čo zažili nie len v škole, ale aj doma si starostlivo zapisovali do svojich ,,denníkov.´´ Vznikol tak jedinečný kaleidoskop možností, ako prežiť deň bez sledovania televízie. ,,Stať sa hlavným hrdinom svojho života“ bolo tohtoročné motto pri formovaní detí na dospelé kresťanské osobnosti, ktoré v budúcnosti budú schopné kvalitným osobným životom prispievať k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijú.

         PONDELOK: Týždeň bez TV sa začal v našej škole veľmi veselo, akoby nás nečakal žiaden veľký sebazápor JVšetci odvážlivci sme si popoludní s doprovodom gitary, na ktorú hral autor hymny (pán učiteľ Miro)pospevovali: ,,Tak využi čas, veľa možnosti máš. Vypni  telku, zapni seba, veď na to máš!“ Na začiatok nás koordinátor celého projektu pre našu školu(pán učiteľ Miloš)so všetkým oboznámil a spustil takú kampaň, že sa tomu vážne nedalo odolať! Takmer ¾ žiakov všetkých žiakov sa pozrelo na zúbky ,,papierovým“ celebritám. V štyroch  vytvorených skupinách za dve hodinky prelúskali noviny a časopisy určené už len do zberu a OSOBNOSTI boli na svete. Pestrofarebné koláže teamovej práce spravili zo školskej plošiny art galériu a pripomínajú nám, že osobnosťou sa stane každý, kto pre to niečo urobí a stojí ho to aj námahu.

       

         UTOROK: ,,Vonku padá dážď a ty ovládač máš, nič len telku pozeráš.“ Tak to  pre nás neplatí už  druhý deň. Aj utorkové popoludnie sme prežili zmysluplnejšie ako vysedávaním pre obrazovkou. Varili sme staré tričká a šatky, ale polievku sme z nich  veru nejedli JBatikovali sme! Pôjde sa na školský výlet, a to musí byť v plnej paráde. Každá trieda v inej farbe! Ak nás stretnete na hrade v Starej Ľubovni tak prváci sú červení, druháci žltí, tretiaci modrí a štvrtáci zelení. Aby sme sa nepomiešali. Recept bol jednoduchý. Zvládli ho aj začiatočníci bez kuchárskych zručností. Staré vyblednuté tričko uškrtíte niekoľkými motúzikmi z lyka, aby bol pavučinový vzor originálny, potom ho vo vriacej vode s ,,dúhovou“ farbou pár minút povaríte, v studenej octom okyslíte a na šnúre usušíteJ

       

         STREDA: Streda bola ako máloktorá. ,,Vonku slnko svieti a ty si na sieti?! Ani nevieš ako ten čas letí.“ Vonku slnko svieti (po krátkej búrke, ktorú zahnal spievaný desiatok ruženca) a my sme na opekačkééééééééééééé! Hurááááááááá! A nie sami! Pozvanie prijali aj rodičia! Byť v tej chvíli so svojimi deťmi a venovať im svoj čas bolo pre nich dozaista šťastným rozhodnutím. Čo sme si upiekli, to sme si aj zjedli! A potom vytancovali v írskych tancoch. A tiež sa súťažilo. Malí verzus dospelí. Sláva víťazom, česť porazeným – ako ináč – ockom, mamkám JVo vedomostnom kvíze o bytostiach rozprávkovej ríše sa však držali statočne. Že v tento deň bez telky o nude nemohlo byť pochýb, svedčí spontánne konštatovanie prváčky Lucky alias Bálie: ,, Som z toho hotová!“ A my všetci tiež!

           ŠTVRTOK: Vedeli ste, že sa sadra pridáva do vody a nie voda do sadry? My sme na to prišli pokusom a  omylom až vo štvrtok popoludní. Vznikli by hrudky, a tie nie sú žiadané ani v  nejedlej sadrovej kaši. Robili sme odliatky. Srdiečka s kovovými háčikmi čo budú zdobiť vianočný stromček. Ba aj také, do ktorých sme zaliali malilinký magnet, aby držali na chladničke dôležité odkazy. A dokonca aj srdiečka – svietniky. Do sadrových rámčekov stačí dať už len fotku, ale maliarom sa medze nekladú. A pani učiteľka Evka objavila, že odliatok dna  plastovej fľaše ukrýva štvorlístok. Ak o milión rokov archeológovia objavia čudesné skameneliny ľudských dlani, budú to istotne odkazy (nepodarky J) našich druhákov.

         PIATOK: ,,Zober knihu, začni čítať, ak chceš môžeš začať spievať.“,,Poď von! Poď sa hrať! Môžeš všetkých kamarátov zavolať.“ Takto volali deti z plných ešte nezadýchaných pľúc pred budovou školy na konci vyučovania. Bolo ideálne počasie pre súťaženie a  turnaj vo vybíjanej . Ak by predsa len pršalo možností,  ako využiť čas máme neúrekom. Tak sa to spieva v  našej  hymne. Ale rozhýbať  kosti po nekonečnom sedení v laviciach sa už  žiadalo všetkým. Súťažilo sa s plným nasadením. A to nešlo o život, ale iba o vajce na tvrdo, ktoré bolo treba čo najrýchlejšie preniesť ,,iba“ tam a späť. Preskákali sme už všeličo, ale v mechu je to iné. Potiahnuť lanom, ak je sú na druhom konci zdatní siláci bola riadna fuška. A nezapnúť  si v piatok TV je rovnako ťažké zápolenie.

          SOBOTA: ...pomôcť mamke upiecť koláč a zájsť s ním k niekomu koho sme už dávno nevideli, pozorovať večer hviezdy, zahrať si človeče nehnevaj sa, čítať knihu, pozvať susedov na piknik, zatancovať si, bicyklovať sa, ísť do lesa na huby, učiť sa cudziu reč, upliesť si na zimu šál, pokosiť s otcom trávnik, porozprávať sa so súrodencami, počúvať hudbu, modliť sa ruženec, zacvičiť si, hrať pexeso, namaľovať obrázok, ísť na prechádzku, hrať na hudobnom nástroji, vyvenčiť psa, pomôcť rodičom s domácimi prácami... Tak toto je len niekoľko možností, ako sa chystali prežiť víkend bez TV žiaci našej školy. No určite na ňu ani nepomysleli tretiaci. Všetci boli v plnom prúde príprav na prvé sväté prijímanie. Dnes  vyznávali v spovedi svoje hriechy, a čistili dušu od hrdze.

       

          NEDEĽA: Nedeľa je na radosť ako stvorená. A tú prežívali s čistým srdcom prvoprijímajúce deti z našej školy. Celý rok sa intenzívne pripravovali na túto krásnu a dôležitú chvíľu. Na hodinách náboženstva im duchovný otec vysvetľoval tajomstvá viery, ktorým sa klaniame. Táto pre nich dôležitá príprava sa samozrejme nezaobišla bez skúšania a nácvikov. Ale tie sa zvládli. V nie malej miere im v tom pomáhala ich pani triedna učiteľka. Vymýšľala pútavé nástenky, aby sa potrebné vedomosti ľahšie zapamätávali. Určite aj ,,pôstny“ týždeň bez vysedávania pred obrazovkou všetkým dopomohol, aby sa viac sústredili na toho ktorý má byť v ich životoch Najdôležitejší. V budúcnosti dozaista nie len oni budú zvažovať čomu dajú prednosť pred televíziou. A či sa dá preŽIŤ bez nej? Skúsili sme! Dá saJ

       

       

      DUCHOVNÉ CVIČENIA          30. - 31. 5. 2011

         V dňoch od 30.5 do 31.5. 2008 sa osem pedagogických i nepedagogických pracovníkov našej školy zúčastnilo vo Vysokých Tatrách Duchovných Cvičení, ktoré organizovala pani riaditeľka Mgr. Renáta Hnatová. Konali sa v Charitnom domove sestier sv. Kríža v  Dolnom Smokovci pod vedením exercitanta vdp.Mgr. Štefana Ružbarského.

       

      Hlavnou myšlienkou a cieľom tohtoročných duchovných cvičení bolo prehĺbenie vzťahu k Bohu a posilnenie vzájomných medziľudských (kolegiálnych) vzťahov. Duchovná obnova bola so zameraním na  tieto témy: Čnosť – veľkodušnosť, Boží plán s nami, Osobné prijatie Ježiša Krista.

       

      Po príchode a ohlásení sa v dopoludňajších hodinách (v piatok) vdp.Ružbarský spolu s  p.riaditeľkou Hnatovou  nás všetkých zúčastnených oboznámili s vnútornými predpismi, organizačný vecami, aktivitami, programom: časom spoločnej modlitby, konania sv.omše, prednášok, možnosťami využitia voľného času.

       

      Počas DC sme absolvovali prednášky, boli sme na sv. omšiach, zúčastnili sme sa modlitby krížovej cesty a sv. ruženca, spievania náboženských piesní, voľnej diskusie na odprednášané témy, individuálnej meditácie a adorácie i čítaniu sv. Písma.

       

      Do programu dňa okrem raňajok, obedov, večerí bola zahrnutá aj vychádzka do Starého Smokovca (piatok) a  túra na Hrebienok (sobota), ktorá sa z dôvodu nepriaznivého počasia nekonala. Náhradným programom bol výlet na Štrpské pleso a návšteva Starého mlyna na spiatočnej ceste, kde sme mali možnosť vyjadriť svoje názory a úroveň spokojnosti s  metódami , programom a celkovým priebehom DC.

       

      Pán Boh zaplať!

  • Kontakty

   • Cirkevná základná škola sv. Demetra, Ulica Štefana Onderča 240/1, Ražňany
   • 051 452 3000 riad. školy: 0911 917 197
   • Ulica Štefana Onderča 240/1 082 61 Ražňany Slovakia
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje